PastryLab
Blog

Przepis na zdrowszą wersję Nutelli

Przepisy
Kochacie Nutelle, ale przeraża was ilość cukru oraz oleju palmowego? Mam rozwiązanie :)
▪️300- 350 gr orzechów laskowych

▪️350 gr dobrej jakości mlecznej czekolady (lub 150 gr deserowej i 200 gr mlecznej, znajdź swoją idealną proporcje)

▪️40 gr masła lub oleju kokosowego (użyłam MCT). Z MCT masa będzie płynniejsza

▪️1/3 łyżeczka soli

▪️pasta waniliowa


  1. Orzeszki smażymy w piekarniku rozgrzanym do 160 stopni przez 20 min, obieramy z łusek. Nie omijaj tego punktu! Gwarantuję piękny zapach oraz wyrazisty smak. Smażenie pomaga też w wytwarzaniu naturalnego oleju podczas mielenia, czyli ułatwia powstanie pasty orzechowej.
  2. Za pomocą blendera robimy pastę orzechową. Jeśli Twój blender za bardzo się nagrzewa, warto rozbić proces na kilka razy i dać urządzeniu odpocząć.
  3. Czekoladę roztapiamy w mikrofali z masłem lub olejem przez 30 sec, mieszamy i znów dajemy do mikrofali na 30 sec ( robimy przerwy i mieszamy, by czekolada się nie spaliła). Jeśli zdecydujesz się zmieszać pastę orzechową z samą czekoladą, jeszcze bardziej zwracaj uwagę na czekoladę podczas roztapiania. Możesz też użyć kąpieli wodnej.
  4. Dodajemy trochę soli (jest ona naturalnym wzmacniaczem smaku) i oraz pasty waniliowej, mieszamy składniki razem. Nie warto używać sztucznego zapachu.

Jeśli jesteś fanem oryginalnego smaku Nutelli, użyj czekolady mlecznej oraz masła. Ja użyłam czekolady deserowej 54% oraz mlecznej 46%. Nie radzę przekraczać proporcji 50:50, ponieważ pasta czekoladowa może być zbyt wytrawna, a nawet gorzka.

Smacznego 🫶🏼